سفر به باکو | جامع ترین اطلاعات سفر به باکو

باکو ، ویکی پدیا باکو ، سفر به باکو

سفر به باکو یا جمهوری آذربایجان نیز مانند سفر به دیگر کشور ها مستلزم رعایت و دانستن برخی از توصیه های مسافرتی به هر کشوری است ، باکو پایتخت این کشور از بهترین مقاصد سفر ایرانیان در سال های اخیر بوده است ، این شهر دارای جاذبه های توریستی، مکان های دیدنی و امکانات فراوانی است که هر مسافری را وسوسه می کند تا یک بار هم که شده آنها را تجربه کنند. غذاهای آذری و باکو هم یکی از آن دسته تجربیاتی است که در سفر به‌باکو باید حتما دست روی آن گذاشت، این شهر دارای 10 خواهر خوانده می باشد، یکی از آنها تبریز است ، همه ساله این شهر میزبان جشنواره های بسیار فراوان فرهنگی و ورزشی است از جمله آنها میتوان به برگزاری مسابقات فرمول یک اروپا در این شهر اشاره کرد. همچنین نمایشگاه های بین المللی فراوانی در این شهر برگزار میشود که میتوان از جمله ی آنها به نمایشگاه های صعنت گاز و … اشاره کرد در سال ۲۰۰۵ پایتخت آذربایجان به عنوان میزبان بازی های کشور های اسلامی انتخاب شد . چندی پیش هم این شهر میزبان رقابت های شطرنج جایزه بزرگ جهانی بود که به مدت ۷ روز برگزار شد . وجود هتل ها و سالن ها امکانات رفاهی و امنیت فوق العاده ی شهر، مسافران زیادی را روانه عروس قفقاز، این زیبای کوچک اروپا می کند

جمهوری آذربایجانکشور
10,000,000جمعیت
آذربایجانی ، روسیزبان رایج
AZ 10- 90 - 99پلاک خودرو
1:10 زمان پرواز از تهران
3:00فاصله زمینی از مرز آستارا
1:40فاصله از مرز بیله سوار
تابستان گرم و خشک، زمستان های سردآب و هوا

 بهترین فصل برای سفر به باکو 

باکو ، سفر به باکو ، آب و هوا

زمستان


فصل زمستان در آذربایجان مانند اکثر کشورهای دیگر هوا سرد و برفی است. به دلیل پایین آمدن محسوس دمای هوا، این فصل برای سفر به کشور آذربایجان توصیه نمی‌شود. اما گردشگرانی که عاشق برف و سرما هستند برای استفاده از تفریحات زمستانی مانند اسکی می‌توانند به آذربایجان سفر کنند.

باکو ، سفر به باکو ، آب و هوا

پاییز


در پاییز به لطف بارش باران هوای خنک و دلچسبی دارد اما شدت و مدت بارش باران‌ها طولانی نیست. برای سفر به آذربایجان در پاییز همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید. چرا که در بعضی مواقع با کاهش دمای هوا مواجه خواهید شد. نرخ تورها در پاییز ارزان‌تر از فصل بهار است.

باکو ، سفر به باکو ، آب و هوا

تابستان


کشور آذربایجان در فصل تابستان به دلیل نزدیکی به دریا، آب و هوای گرم و شرجی دارد. این فصل برای گردشگرانی که با گرمای هوا مشکلی ندارند، بهترین زمان برای سفر به‌ این شهر و لذت بردن از تفریحات آبی مهیج در این کشور است. نرخ تورهای‌باکو در تابستان مقرون به صرفه‌تر از فصل بهار است.

باکو ، سفر به باکو ، آب و هوا

بهار


فصل بهار در آذربایجان با گرم شدن هوا و آغاز جشن نوروز همراه است. آب و هوا در این فصل بسیار مطبوع و دل‌انگیز می‌باشد و جشن‌های نوروزی حال و هوای خاصی به کشور می‌دهد. اما در برخی مواقع با بارش باران مواجه می‌شوید. نرخ تورها در بهار نسبت به سایر فصل‌ها افزایش پیدا می‌کند.

 راهنمای سفر به باکو ، آشنایی با شهر

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر باکو

می توان از باکو به عنوان بزرگترین و زیباترین شهر آذربایجان و همچنین بزرگ ‌ترین شهری بندری دریاچه خزر در منطقه قفقاز نام برد. این شهر زیبا 28 متر پایین تر از سطح دریا در شبه جزیره آبشرون که در ساحل غربی دریایچه خزر قرار گرفته و جزو یکی از مناطق نفت خیز جهان به شمار می رود که طبق بررسی ها دارای نفت سنگین می‌باشد.

باکو به دوازده منطقه شهری یا اداری رسمی و 48 محله تقسیم شده، سرزمینی زیبا و بسیار فرهنگی که بخش هایی از شهر قدیمی آن به همراه کاخ شیروان شاهان (به ترکی آذربایجانی، شیروانشاهلار سارایی) و قلعه دختر که با نام قیر گالاسی معروف است به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال 2000 به ثبت رسیده اند. بر اساس رتبه بندی های سایت لونلی پلنت باکوی پایتخت آذربایجان و در میان 10 شهر برتر با زندگی شهری شبانگاهی لذت بخش قرار دارد. همچنین می توان از این شهر به عنوان یکی از مراکز علمی، فرهنگی و صنعتی آذربایجان نام برد، جایی که بسیاری از کمپانی های بزرگ آذربایجانی در آن مستقر هستند. بندر تجاری و بین المللی‌باکو در طول سال زیرساختهای لازم برای حمل و نقل بیش از دو میلیون تن کالای عمومی و خشک را دارا است. در سال های اخیر،باکو این شهر زیبای قفقاز افتخار میزبانی از رویدادهای بسیار مهمی در سطوح بین المللی را داشته، رویدادهایی مهمی نظیر پنجاه و هفتمین دوره از مسابقات یورو ویژن در سال 2012، بازی های اروپایی سال 2015، اتومبیل رانی فرمول یک گرند پری (Grand Prix) سال 2016، چهارمین مسابقات همبستگی اسلامی و مسابقات اتومبیل رانی فرمول یک گرندپری آذربایجان در سال 2017 و 2018. همچنین مسابقات یوفا یورو 2020 نیز در این شهر آذربایجان برگزار خواهند شد و جزو گزینه های انتخابی برای اکسپو 2025 (Expo 2025) در مقابل یکاترینبورگ، روسیه، اوسکا و ژاپن می باشد. در این شهر بادهای بسیار خشنی نیز می وزد تا جاییکه گاها از آن به عنوان شهر بادها نیز یاد می شود. همچنین این شهر دومین کشور در منطقه قفقاز است که بعد از اوکراین میزبان فینال یکی از دو لیگ معتبر اروپایی یعنی لیگ اروپا در سال 2019 خواهد بود.

جمعیت باکو

طبق سرشماری های رسمی دولت جمهوری آذربایجان آمار جمعیت در سال 2009 به حدود 2.570.000 نفر میرسید، اما اکنون و طبق تحقیقات و بررسی در سال 2018 و آمار رسمی منتشر شده جمعیت این شهر به حدود 3.500.000 هزار نفر میرسد.

تاریخچه شهر باکو

شواهد تاریخی در رابطه با باکو به قرن ششم میلادی باز میگردد، جایی که همواره بخشی از حکومت های ایرانی بوده است، در متون تاریخی آمده است، شیروان شاهان ابتدا در شهر شاماخی ساکن بوده اند اما پس از زلزله ویرانگر قرن 12 میلادی پادشاهان این سلسله‌ باکو را به عنوان پایتخت جدید سلسله خود انتخاب نموده و شروع به ساخت شهری جدید می کنند. در طول تاریخ پادشاهی ایرانی نفوذ شاهان و دربار ایران در این منطقه بسیار زیاد بوده است. تاریخچه تصرفات‌باکو به زمان پطر اول برمیگردد که در حدود سال 1700 دو دهه کاملا این منطقه را تسخیر کرده بود، بعد از او و در زمان جنگ های ایران و روسیه در حدود سال 1800 این منطقه به تصرف روس ها درآمد و در سال 1813 طبق عهدنامه گلستان به روس ها واگذار شد، در این زمان اهمیت نفت در منطقه برای روس ها بسیار بالا بود، آنها در تلاش بودند تا نفت را انحصاری کرده و به همین منظور برای گسترش میادین نفتی جمع قابل توجهی از کشاورزان روس را برای کار در این میدان های نفتی به این منطقه فرستادند. بعد ها در این منطقه در زمان جنگ جهانی اول ، دوم و در زمان استالین رخداد های بزرگی در چالش با نفت به وقوع پیوست.
نام این شهر و به دلیل وزش باد همیشگی در این منطقه به بادکوبه در طول دوران ها بود که در گذر زمان به باکو تغییر نامه داده شده است.این شهر باستانی نزد زرتشتیان بسیار محترم است زیرا یکی از تاریخی ترین آتشکده های تاریخ ایران باستان در این منطقه و در شهر امروزی قرار دارد.

مناسبت ها و رویدادها

ماه می برای آذربایجانی ها از جایگاهی ویژه برخوردار است، ماهی پر از شادی و نشاطی که با جشنواره غذای باکو شروع می شود. اغلب کنسرت ها و بسیاری از رویدادهای این سرزمین در این بازه زمانی برگزار می شود، رویدادهایی شگرف که از بهترین آنها می توان به جشنواره موسیقی جاز و نمایشگاه غذایی اشاره کرد. از آنجایی که اکثر جمعیت آذربایجان را مسلمانان تشکیل می دهند، فستیوال رمضان نیز باشکوهی خاص در این کشور برپا می شود. همچنین در تقویم آذری ها بسیاری از روزها به عنوان تعطیلات ملی برای بزرگداشت یاد و خاطره قهرمانان در مبارزه برای استقلال آذربایجان و یادآوری این رویداد مهم ثبت شده اند.

نمایشگاه های باکو

از جمله جشنواره ها و فستیوال های بزرگ در آذربایجان و بخصوص در پایتخت این کشور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1 - فستیوال خرید ، یکی از بزرگترین فستیوال های خرید منطقه است که در بهار و پاییز هر سال در این شهر برگزار میشود و شاهد حضور برندهای مختلف در این فستیوال و تخفیفات ویژه برای خریداران است.
2 - فستیوال موسیقی جاز ، موسیقی سنتی همیشه نزد مردم آذربایجان جایگاهی ویژه داشته و دارد، اما در سالهای اخیر گرایش جوانان آذربایجانی با پیشرفت تکنولوژی به موسیقی جاز بسیار زیاد شده و فستیوال جاز که در ماه های شلوغ سال برگزار میشود همیشه یکی علاقه مندان خود را از سراسر دنیا گردهم می آورد.
3 - نمایشگاه خودرو آذربایجان ، یکی از منظم و مرتب ترین نمایشگاه های آذربایجان که در ماه می برگزار می‌شود، بازدید از این نمایشگاه برای عاشقان خودرو میتواند بسیار هیجان انگیز باشد.
و ...

باکو و هرآنچه باید درباره سفر به پایتخت آذربایجان بدانید

باکو و فسیتوال ها و برنامه های مهم جهانی

باکو و حمل و نقل 

ویزا آذربایجان

برای سفر به هر کشوری ویزا نیاز است ، ما سریع ترین و ارزان ترین نوع ویزا را برای شما آماده می کنیم

اجاره آپارتمان

اگر احساس می کنید در هتل راحت نیستید میتوانید نگاهی به لیست آپارتمان های ما بیاندازید

بلیط هواپیما

ما به شما سفر هوایی‌باکو را پیشنهاد می کنیم ، اگر میخواهید ساعات پروازی و ناوگان را مشاهده کنید کلیک کنید

رزرو هتل

در هر سفری نیاز دارید تا در یک مکان اقامت کنید ، اگر قصد اقامت در هتل های‌باکو را دارید روی لینک زیر کلیک کنید

میتوانید این صفحه را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید