دولت جمهوری آذربایجان از زمان استقلال به بعد برای اغلب شهروندان کشورهای دنیا که قصد سفر به این کشور را داشته اند ویزای آذربایجان را در نظر گرفته است که البته کشور ایران همسایه جنوبی آذربایجان از این امر مستثنی نبوده و ایرانیان نیز برای ورود نیاز به تهیه ویزا آذربایجان داشته اند.

البته مذاکرات بسیار زیادی در سالهای اخیر در رابطه برای تسهیل سفر شهروندان دو کشور همسایه شکل گرفت و ایران در ابتدا اقدام به حذف ویزا برای آذربایجانیان نمود ، اما دولت آذربایجان بدلیل داشتن شرایط خاص مانند مشکلات جنگ در منطقه اشغالی قره باغ توسط ارمنستان ، کنترل مهاجرت به دلیل مساحت و جمعیت کمتر و ….،  سیاست تسهیل را برای شهروندان ایرانی  جهت تهیه ویزای آذربایجان یا ویزای باکو را پیش گرفت . در اقدام اولیه دولت آذربایجان در زمان راه اندازی سامانه صدور ویزای الکترونیکی آذربایجان یا همان آسان ویزا ، ضمن در نظر گرفتن زبان فارسی در سایت آسان ویزا برای کاربران ایرانی ویزای عادی الکترونیکی آذربایجان یا نرمال آسان ویزا را در نظر گرفت که در در مدت ۴ روز کاری آماده میشود و در اقدامی بهتر در سال ۲۰۱۷ اقدام به صدور ویزای الکترونیکی فوری آذربایجان یا همان ویزا باکو به صورت فوری نمود به شکلی که هر شخصی می تواند ویزای آذربایجان را در ۵ ساعت کاری دریافت کند.

با این اوصاف شما در زمان سفر به باکو هم می توانید ویزای لیبل آذربایجان یا ویزا مندرج در پاسپورت را از سفارت تهیه بفرمایید ویا راه بسیار ساده تر بدون صرف هزینه رفت و آمد به سفارت یا ارسال مدارکتان با آژانسهای مسافرتی  تنها با ارسال اسکن پاسپورتتان اقدام به تهیه ویزا آذربایجان نمایید.

اما برای آشنایی بیشتر شما انواع ویزای آذربایجان را برایتان شرح میدهیم :

ویزای آذربایجان ، همه چیز درباره ویزای آذربایجان
ویزای آذربایجان ، همه چیز درباره ویزای آذربایجان

اطلاعات کلی

انواع ویزای آذربایجان یا ویزا باکو :

برای شهروندان خارجی و افراد فاقد تابعیت که قصد سفر به کشور آذربایجان را دارند دونوع ویزای ورود آذربایجان و ترانزیت آذربایجان صادر می‌گردد. شرایط صدور هر کدام از ویزاهای آذربایجان به شرح ذیل است:

ویزای ورود  مدت اعتبار این نوع ویزا برای یک بار ورود و خروج نود روز از تاریخ صدورمی‌باشد.

ویزای ورود عادی (یک بار ورود) – صاحبان این ویزا در طول مدت فوق تنها یک بار می‌توانند به خاک کشور جمهوری آذربایجان ورود و خروج داشته باشند.

ویزای با ورود نامحدود – مدت اعتبار این نوع ویزا از زمان صدور حداکثر تا دو سال تعیین می‌گردد. دارندگان این ویزا می‌توانند در طول مدت اعتبار این ویزا  به قلمرو جمهوری آذربایجان بدون محدودیت دفعات ورود و خروج داشته باشند.

مدت اقامت در کشور که در ویزا ثبت شده است تنها در طول دوره اعتبار ویزا قابل استفاده می‌باشد. چنانچه در طول دوره اعتبار ویزا استفاده‌ای از آن نشود، از درجه اعتبار ساقط می‌گردد.

 ویزای ترانزیت یک و یا دو بار اجازه ورود به آذربایجان – برای اتباع خارجی و افراد فاقد تابعیت که برای رسیدن به کشوری ثالث قصد عبور از اراضی جمهوری آذربایجان را دارند، این نوع ویزا صادر می‌شود. مدت اعتبار ویزای ترانزیت یا ویزای عبوری از تاریخ صدور در نهایت تا سی روز و مدت نهایی اقامت در کشور حداکثر تا پنج روز تعیین می‌شود. مدت اعتبار و اقامت ویزای ترانزیت با در نظر داشتن نوع وسیله نقلیه اعم از زمینی، هوایی، دریایی، ریلی و سایر وسایل نقلیه و مسیر مورد استفاده در عبور از کشور و زمان مورد نیاز برای طی آن مسیر تعیین خواهد شد.

ویزای آذربایجان ، ویزای الکترونیک آذربایجان
ویزای آذربایجان ، ویزای الکترونیک آذربایجان

هدف از سفر به کشور آذربایجان

چنانچه هدف شهروندان خارجی و افراد بدون تابعیت از سفر به جمهوری آذربایجان یکی از موارد زیر باشد، ویزا از نوع عادی برای آنان صادر خواهد شد:

 • –          تجارت و بیزنس
 • –          تحصیل و یا علمی و آموزشی
 • –         کار و اشتغال
 • –         توریسم یا گردشگری
 • –          فرهنگی هنری  و یا  ورزشی
 • –          نیات بشر دوستانه
 • –          ملاقات فامیلی
 • –          پزشکی و معالجه

برای افرادی که در راس هیئات های دولتی به جمهوری آذربایجان سفر می‌کنند، ویزای ورود دیپلماتیک و یا خدمت صادر می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای صدور ویزای آذربایجان :

مطابق ماده سی و شش قانون مهاجرت جمهوری آذربایجان، ارائه مدارک زیر برای صدور ویزا الزامی می‌باشد:

 •  فرم پرشده تقاضای ویزا آذربایجان، مطابق نمونه تنظیمی توسط نهادهای ذیربط دولتی (فرم مربوطه به ضمیمه شده است)
 •  اصل پاسپورت و یا ورقه عبور از مرز و کپی از همه صفحه ها .
 •  دو قطعه عکس رنگی پرسنلی که مطابق با مشخصات تشخیص بیومتریک گرفته شده باشد.
 •  کپی گواهی بیمه پزشکی (چنانچه طرف دعوت‌ کننده انجام معالجات پزشکی را به عهده نگرفته باشد).
 •  فیش واریزی هزینه صدور ویزا به حساب سفرت آذربایجان در بانک ملی تهران در شعبه کاشف شریعتی.
 •  فرم پرشده دعوتنامه از شهروندان خارجی و یا افراد بدون تابعیت، مطابق نمونه تنظیمی توسط نهادهای ذیربط دولتی (فرم مربوطه به پیوست است)، و یا کپی گواهی ثبت دولتی (برای سازمانهای غیردولتی)، و یا مدرکی که هدف از سفر را ثابت کند. (برای ویزاهای عبوری یا ترانزیت، گردشگری و توریسم و سفرهای رسمی و انفرادی،‌ نیازی به ارائه این مدارک نمی‌باشد).
 •  صدور ویزا برای اشخاص و یا افراد بدون حق تابعیت که کمتر از ۱۸ سال سن داشته ولی با گذرنامه جداگانه و بدون همراهی پدر یا مادر و یا نمایندگان قانونی آنها سفر می‌کنند، منوط به ارائه کپی گواهی تولد، همچنین کپی اجازه رسمی والدین و یا نمایندگان قانونی آنها و مدارک شناسایی آنان می‌باشد. همه این مدارک باید به تأیید دفترخانه رسمی رسیده باشد.

هزینه صدور ویزا توسط سفارت جمهوری آذربایجان برای شهروندان ایرانی،

 ویزای ترانزیت آذربایجان و ویزای یک بار ورود  ۲۰ دلار

ویزای با دفعات ورود نا محدود ۳۵۰ دلار

 توجه: گذرنامه و یا مدرک عبور از مرز ،  باید دست کم ۶ ماه از تاریخ انقضای ویزای درخواستی اعتبار داشته باشد

ویزای الکترونیکی آذربایجان ( آسان ویزا آذربایجان )

ویزای الکترونیکی آذربایجان یا همان آسان ویزا که چند وقتی است از طرف دولت آذربایجان جهت هر چه سریع تر انجام شدن صدور ویزا اجرا گردیده، سامانه ی آنلاین درخواست ویزا است. توریست ها میتوانند با مراجعه به آن فقط با اسکن صفحه اول پاسپورت برای صدور ویزای خود اقدام کنند، این ویزای الکترونیکی آذربایجان در مدت ۳ روز تا یک هفته صادر میشود که اعتبار آن هیچ تفاوتی با ویزای لیبل ندارد، مدت اعتبار اقامت در آذربایجان با ویزای الکترونیکی آذربایجان یک ماه یا ۳۰ روز است، باکو گشت ویزای الکترونیکی باکو را در کمترین زمان ممکن برای شما تهیه می کند برای سفارش کافیست در تلگرام برای ما پیغام بگذارید

ویزای الکترونیکی آذربایجان فوری

این سرویس هم اکنون توسط باکو گشت قابل ارائه بوده، و مدت زمان صدور آن یک روز کاری( به جزء جمعه ها)  بدون نیاز به مراجعه حضوری می‌باشد

ویزای آذربایجان باکو ، ویزای الکترونیکی آذربایجان

ویزای الکترونیکی آذربایجان عادی

این سرویس هم اکنون توسط باکو گشت قابل ارائه بوده، و مدت زمان صدور آن هفته کاری بدون نیاز به مراجعه حضوری می‌باشد

ویزای آذربایجان باکو ، ویزای الکترونیکی آذربایجان