راهنمای جامع سفر به باکو

اگر قصد سفر به باکو را دارید و نیاز به اطلاعات کاملی از هزینه های خود در هنگام سفر مانند خوراک، اقامت، حمل و نقل، نحوه ی اخذ ویزا، مراکز خرید و ... نیاز دارید، میتوانید در این بخش راهنمای کاملی از تمام این موارد راه مشاهده و مطالعه کنید.

راهنمای سفر به باکو ، سفر به باکو ، تمام اطلاعات سفر به باکو ، سفر به باکو پیش نیاز های سفر به آذربایجان

سفر به باکو با لذت دانستن اطلاعاتی که هر جا پیدا نمیشه!

سفر به باکو یا جمهوری آذربایجان نیز مانند سفر به دیگر کشور ها مستلزم رعایت و دانستن برخی از توصیه های مسافرتی به هر کشوری است ، باکو پایتخت این کشور از بهترین مقاصد سفر ایرانیان در سال های اخیر بوده است ، این شهر دارای جاذبه های توریستی، مکان های دیدنی و امکانات فراوانی است که هر مسافری را وسوسه می کند تا یک بار هم که شده آنها را تجربه کنند. 

غذاهای آذری و باکو هم یکی از آن دسته تجربیاتی است که در سفر به‌باکو باید حتما دست روی آن گذاشت، این شهر دارای ۱۰ خواهر خوانده می باشد، یکی از آنها تبریز است ، همه ساله این شهر میزبان جشنواره های بسیار فراوان فرهنگی و ورزشی است از جمله آنها میتوان به برگزاری مسابقات فرمول یک اروپا در این شهر اشاره کرد. 

همچنین نمایشگاه های بین المللی فراوانی در این شهر برگزار میشود که میتوان از جمله ی آنها به نمایشگاه های صعنت گاز و … اشاره کرد در سال ۲۰۰۵ پایتخت آذربایجان به عنوان میزبان بازی های کشور های اسلامی انتخاب شد . چندی پیش هم این شهر میزبان رقابت های شطرنج جایزه بزرگ جهانی بود که به مدت ۷ روز برگزار شد . وجود هتل ها و سالن ها امکانات رفاهی و امنیت فوق العاده ی شهر، مسافران زیادی را روانه عروس قفقاز، این زیبای کوچک اروپا می کند

بهترین فصل برای سفر به باکو

آب و هوای باکو در فصل بهار

بهار باکو

فصل بهار در آذربایجان با گرم شدن هوا و آغاز جشن نوروز همراه است. آب و هوا در این فصل بسیار مطبوع و دل‌انگیز می‌باشد و جشن‌های نوروزی حال و هوای خاصی به کشور می‌دهد. اما در برخی مواقع با بارش باران مواجه می‌شوید. نرخ تورها در بهار نسبت به سایر فصل‌ها افزایش پیدا می‌کند.

آب و هوای باکو در فصل تابستان

تابستان باکو

کشور آذربایجان در فصل تابستان به دلیل نزدیکی به دریا، آب و هوای گرم و شرجی دارد. این فصل برای گردشگرانی که با گرمای هوا مشکلی ندارند، بهترین زمان برای سفر به‌ این شهر و لذت بردن از تفریحات آبی مهیج در این کشور است. نرخ تورهای‌باکو در تابستان مقرون به صرفه‌تر از فصل بهار است.

آب و هوای باکو در فصل پاییز

پاییز باکو

در پاییز به لطف بارش باران هوای خنک و دلچسبی دارد اما شدت و مدت بارش باران‌ها طولانی نیست. برای سفر به آذربایجان در پاییز همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید. چرا که در بعضی مواقع با کاهش دمای هوا مواجه خواهید شد. نرخ تورها در پاییز ارزان‌تر از فصل بهار است.

آب و هوای باکو در فصل زمستان

زمستان باکو

فصل زمستان در آذربایجان مانند اکثر کشورهای دیگر هوا سرد و برفی است. به دلیل پایین آمدن محسوس دمای هوا، این فصل برای سفر به کشور آذربایجان توصیه نمی‌شود. اما گردشگرانی که عاشق برف و سرما هستند برای استفاده از تفریحات زمستانی مانند اسکی می‌توانند به آذربایجان سفر کنند.

دانستی های مورد نیاز برای سفر به باکو در سال ۱۴۰۳

پاسپورت

پاسپورت شما در زمان ورود به آذربایجان حداقل باید ۷ ماه اعتبار داشته باشد و اگر پاسپورت معتبر ندارید تعویض کنید.

ویزای فرودگاهی آذربایجان

برای سفر هوایی به آذربایجان و شهر باکو نیاز به ویزا دارید، اما شما میتوانید در فرودگاه باکو با پرداخت ۳۰ دلار ویزای خود را آنی دریافت کنید.

ویزای الکترونیکی آذربایجان

برای سفر زمینی و هوایی به باکو شما نیاز به ویزای آذربایجان دارید. ویزای آذربایجان در مرز زمینی صادر نمیشود و باید ویزای الکترونیکی بگیرید

مدت زمان پرواز تهران تا باکو

مدت زمان پرواز از تهران تا باکو حدود ۱ ساعت است، و با هواپیمای ایران ایر و یا پرواز خارجی آذربایجانی انجام میشود.

مدت زمان پرواز تبریز تا باکو

مدت زمان پرواز از تبریز تا باکو حدود ۱ ساعت است، و با هواپیمای ایران ایر و یا پرواز خارجی آذربایجانی انجام میشود.

مدت زمان پرواز استانبول تا باکو

مدت زمان پرواز از استانبول تا باکو حدود ۳ ساعت است، و با هواپیمای آزال یا ترکیش ایرلاین انجام میشود.

واحد پول آذربایجان (منات)

واحد پول آذربایجان منات (AZN) است که میتوانید قبل از سفر هم تهیه کنید اما پیشنهاد میشود کمی دلار نیز همراه داشته باشید.

زبان مردم باکو آذربایجان

زبان مردم باکو آذربایجان ترکی آذربایجانی است و مردم در این شهر اغلب به این زبان صحبت میکنند اما روسی نیز صحبت میشود

اختلاف ساعت باکو و ایران

اختلاف زمانی آذربایجان و ایران حدودا +۳۰ دقیقه است یعنی اگر در ایران ساعت ۲ باشد در باکو ساعت ۲:۳۰ دقیقه خواهد بود

فاصله تهران تا آستارا

فاصله تهران تا آستارا حدود ۵۰۰ کیلومتر است که و حدود ۶ الی ۸ ساعت با توجه به ترافیک و عوامل جاده ای متغیر است.

فاصله آستارا تا باکو

فاصله آستارا تا باکو حدود ۳۰۰ کیلومتر است و حدود سه ساعت زمان میبرد تا بتوانید از مرز آستارا با اتومبیل به شهر باکو برسید.

فاصله از تبریز تا باکو

فاصله تبریز تا باکو ۵۵۰ کیلومتر است و ابتدا باید خود را به مرز بیله سوار برسانید و سپس از بیله سوار به سمت باکو حرکت کنید.

هزینه خورد و خوراک

هزینه ی خورد و خوراک حدودا ۳۰ دلار برای هر نفر در یک روز است و این هزینه میتواند با توجه به موارد دیگر بالاتر نیز برود.

هزینه حمل و نقل در باکو

هزینه ی حمل و نقل در باکو خیلی زیاد نیست و بسیار حمل و نقل با صرفه‌ی دارد، شما با انتخاب لوکیشن هتل میتوانید از این هزینه بکاهید.

آب و هوای باکو

بهترین فصل سفر به باکو انتهای بهار، تابستان و اوایل پاییز است ، باکو در تابستان هوایی خنک در زمستان سرد همراه دارد.

چنج پول در فرودگاه

پیشنهاد میشود در هیچ فرودگاهی در دنیا غیر از موارد ضروری اقدام نکنید، زیرا نرخ چنج بسیار کمتر است و فرودگاه باکو نیز مستثنا نیست.

رستوران و فروشگاهای فرودگاه

اگر نیاز به خرید و یا خوراکی داشتید بخشی از فرودگاه باکو میتوانید فست فود های زنجیره ای و چند فروشگاه کوچک را پیدا کنید.

تاکسی فرودگاهی

پیشنهاد ما این است از سرویس ترانسفر باکوگشت همراه با تور استفاده کنید اما اگر از تاکسی استفاده کردید بر قیمت آن مشرف باشید.

بیمه مسافرتی

در زمان سفر هوایی به باکو بهتر است حداقل یک بیمه مسافرتی به اعتبار مدت زمان سفر خود داشته باشید، اما نشان دادن آن الزامی نیست.

کاپوتاژ ماشین

برای دریافت کاپوتاژ باید به گمرک شهر یا استان خود مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز را تحویل آنها دهید، کاپوتاژ بصورت شش ماهه یا یکساله است

رستوران و فروشگاه بین راهی

شما میتوانید در مسیر خود به باکو از رستوران های متعددی در مسیر استفاده کنید کافیست از راننده خواهش کنید تا در آنجا توقف کنند.

لغو تست پی سی آر

در سفر به باکو نیازی به ارائه هیچگونه تست پی سی آر و ارائه مدارکی از این قبیل نمیباشد و بررسی آن دیگر صورت نمیپذیرد.

کارت واکسن

سفر به باکو دیگه نیازی به ارائه کارت واکسن از ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ نیست و صرفا همراه داشتن کارت واکسن الزامی نیست.

ارائه رزرو هتل

در زمان سفر به باکو الزامی به ارائه رزرو هتل محل اقامت نیست اما همراه داشتن آن میتواند به شما در گذر سریعتر از مرز کمک کند.

راهنمای دریافت ویزای فرودگاهی آذربایجان

برای سفر هوایی به آذربایجان و شهر باکو نیاز به ویزا دارید، اما شما میتوانید در فرودگاه باکو با پرداخت ۳۰ دلار ویزای خود را آنی دریافت کنید، این ویزا را در تمام طول سفر همراه خود داشته باشید تا در زمان بازگشت و پس از دریافت مهر خروج از خاک آذربایجان میتوانید این ویزا را دور بیاندازید. همینطور شما میتوانید در سامانه ی آسان ویزا بصورت آنلاین ویزای خود را ثبت کنید و برای اخد آن اقدام کنید.

پخش ویدیو

انواع روش های سفر زمینی به باکو

تور زمینی باکو از آستارا

برای سفر زمینی به باکو و استفاده از تور زمینی باکو ابتدا باید یکی از شهرستان های مرزی آذربایجان که با ایستگاه مرزی قابلیت ترانسفر مسافر را دارد انتخاب کنید. مسیر اول سفر از طریق مرز آستارا به باکو میباشد. برای سفر زمینی به باکو از آستارا نیاز دارید خود را به شهرستان آستارا در استان گیلان برسانید و سپس به گمرک مرزی آستارا در این شهر مراجعه کنید.
پس از گذشتن از مرز زمینی آستارا شما میتوانید با تاکسی که قبل با باکوگشت هماهنگ شده یا تاکسی های مرزی به باکو سفر کنید هزینه‌ی تاکسی تا باکو زیاد نیست اما دقت داشته باشید که مورد مناسبی را برای سفر انتخاب کنید تا در طول مسیر سه ساعته خود به سمت باکو دچار مشکلی خاصی نشوید. در زمان ورود به پایانه مرزی آستارا داشتن ویزای آذربایجان الزامیست لذا خواهشمندیم حتما قبل از سفر ویزای خود را تهیه کرده و پرینت کاغذی آن را همراه خود داشته باشید. پرداخت عوارض خروج نیز یکی از مواردی است که حتما باید قبل از خروج از مرز ایران برای پرداخت آن اقدام کنید.

تور زمینی باکو از بیله سوار

دومین مسیر زمینی برای سفر به باکو مسیر بیله سوار به باکو است، مرز زمینی بیله سوار در استان اردبیل واقع شده است و دسترسی و گزینه‌ی بهتری برای ساکنان استان های غربی کشور است تا بتوانند از آنجا به ایران سفر کنند. از این مرز نیز میتوانید برای سفر زمینی خود به باکو استفاده کنید و بعد از گذر از مرز زمینی باید از گمرک آذربایجان ابتدا عبور کرده و سپس تاکسی ها و یا ترانسفر باکوگشت استفاده کنید. همراه داشتن ویزا در زمان عبور از مرز الزامی است و پیشنهاد میشود ویزا را پرینت گرفته و همراه خود داشته باشید زیرا ویزا در مرز صادر نخواهد شد و از دلال های لب مرز هم اقدام به اخذ ویزا نکنید. همچنین عوارض خروج را نیز حتما باید در زمان خروج از مرز پرداخت کنید.

سفر زمینی با ماشین شخصی به باکو

برای سفر زمینی با اتومبیل شخصی باید مدارک مورد نیاز را همراه خود داشته باشید که عبارتند از: پاسپورت یا گذرنامه، مجوز خارج کردن ماشین از کشور (کاپوتاژ)، دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو، گواهینامه بین المللی سه ساله، پلاک بین المللی، سند پرداخت عوارض خروج از کشور، بیمه اتومبیل به میزان مشخص روزهای سفر (حداقل ۱۰ روزه) ، برچسب CD و IR ، ویزای آذربایجان با داشتن این موراد میتوانید از یکی از مرزهای بیله سوار یا آستارا اقدام به خروج از کشور کرده و با خودروی شخصی خود به باکو سفر کنید.

راهنمای سفر به باکو،آشنایی با شهر باکو

موقعیت جغرافیایى و اطلاعات شهر باکو

می توان از باکو به عنوان بزرگترین و زیباترین شهر آذربایجان و همچنین بزرگ ‌ترین شهری بندری دریاچه خزر در منطقه قفقاز نام برد. این شهر زیبا ۲۸ متر پایین تر از سطح دریا در شبه جزیره آبشرون که در ساحل غربی دریایچه خزر قرار گرفته و جزو یکی از مناطق نفت خیز جهان به شمار می رود که طبق بررسی ها دارای نفت سنگین می‌باشد.

باکو به دوازده منطقه شهری یا اداری رسمی و ۴۸ محله تقسیم شده، سرزمینی زیبا و بسیار فرهنگی که بخش هایی از شهر قدیمی آن به همراه کاخ شیروان شاهان (به ترکی آذربایجانی، شیروانشاهلار سارایی) و قلعه دختر که با نام قیر گالاسی معروف است به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۰۰ به ثبت رسیده اند. بر اساس رتبه بندی های سایت لونلی پلنت باکوی پایتخت آذربایجان و در میان ۱۰ شهر برتر با زندگی شهری شبانگاهی لذت بخش قرار دارد. 

همچنین می توان از این شهر به عنوان یکی از مراکز علمی، فرهنگی و صنعتی آذربایجان نام برد، جایی که بسیاری از کمپانی های بزرگ آذربایجانی در آن مستقر هستند. بندر تجاری و بین المللی‌باکو در طول سال زیرساختهای لازم برای حمل و نقل بیش از دو میلیون تن کالای عمومی و خشک را دارا است. در سال های اخیر،باکو این شهر زیبای قفقاز افتخار میزبانی از رویدادهای بسیار مهمی در سطوح بین المللی را داشته، رویدادهایی مهمی نظیر پنجاه و هفتمین دوره از مسابقات یورو ویژن در سال ۲۰۱۲، بازی های اروپایی سال ۲۰۱۵، اتومبیل رانی فرمول یک گرند پری (Grand Prix) سال ۲۰۱۶، چهارمین مسابقات همبستگی اسلامی و مسابقات اتومبیل رانی فرمول یک گرندپری آذربایجان در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸. 

همچنین مسابقات یوفا یورو ۲۰۲۰ نیز در این شهر آذربایجان برگزار خواهند شد و جزو گزینه های انتخابی برای اکسپو ۲۰۲۵ (Expo 2025) در مقابل یکاترینبورگ، روسیه، اوسکا و ژاپن می باشد. در این شهر بادهای بسیار خشنی نیز می وزد تا جاییکه گاها از آن به عنوان شهر بادها نیز یاد می شود. همچنین این شهر دومین کشور در منطقه قفقاز است که بعد از اوکراین میزبان فینال یکی از دو لیگ معتبر اروپایی یعنی لیگ اروپا در سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

جمعیت باکو

طبق سرشماری های رسمی دولت جمهوری آذربایجان آمار جمعیت در سال ۲۰۰۹ به حدود ۲.۵۷۰.۰۰۰ نفر میرسید، اما اکنون و طبق تحقیقات و بررسی در سال ۲۰۱۸ و آمار رسمی منتشر شده جمعیت این شهر به حدود ۳.۵۰۰.۰۰۰ هزار نفر میرسد.

تاریخچه شهر باکو

شواهد تاریخی در رابطه با باکو به قرن ششم میلادی باز میگردد، جایی که همواره بخشی از حکومت های ایرانی بوده است، در متون تاریخی آمده است، شیروان شاهان ابتدا در شهر شاماخی ساکن بوده اند اما پس از زلزله ویرانگر قرن ۱۲ میلادی پادشاهان این سلسله‌ باکو را به عنوان پایتخت جدید سلسله خود انتخاب نموده و شروع به ساخت شهری جدید می کنند. 

در طول تاریخ پادشاهی ایرانی نفوذ شاهان و دربار ایران در این منطقه بسیار زیاد بوده است. تاریخچه تصرفات‌باکو به زمان پطر اول برمیگردد که در حدود سال ۱۷۰۰ دو دهه کاملا این منطقه را تسخیر کرده بود، بعد از او و در زمان جنگ های ایران و روسیه در حدود سال ۱۸۰۰ این منطقه به تصرف روس ها درآمد و در سال ۱۸۱۳ طبق عهدنامه گلستان به روس ها واگذار شد، در این زمان اهمیت نفت در منطقه برای روس ها بسیار بالا بود، آنها در تلاش بودند تا نفت را انحصاری کرده و به همین منظور برای گسترش میادین نفتی جمع قابل توجهی از کشاورزان روس را برای کار در این میدان های نفتی به این منطقه فرستادند. 

بعد ها در این منطقه در زمان جنگ جهانی اول ، دوم و در زمان استالین رخداد های بزرگی در چالش با نفت به وقوع پیوست. نام این شهر و به دلیل وزش باد همیشگی در این منطقه به بادکوبه در طول دوران ها بود که در گذر زمان به باکو تغییر نامه داده شده است.این شهر باستانی نزد زرتشتیان بسیار محترم است زیرا یکی از تاریخی ترین آتشکده های تاریخ ایران باستان در این منطقه و در شهر امروزی قرار دارد.

مناسبت ها و رویدادها

ماه می برای آذربایجانی ها از جایگاهی ویژه برخوردار است، ماهی پر از شادی و نشاطی که با جشنواره غذای باکو شروع می شود. اغلب کنسرت ها و بسیاری از رویدادهای این سرزمین در این بازه زمانی برگزار می شود، رویدادهایی شگرف که از بهترین آنها می توان به جشنواره موسیقی جاز و نمایشگاه غذایی اشاره کرد. از آنجایی که اکثر جمعیت آذربایجان را مسلمانان تشکیل می دهند، فستیوال رمضان نیز باشکوهی خاص در این کشور برپا می شود. همچنین در تقویم آذری ها بسیاری از روزها به عنوان تعطیلات ملی برای بزرگداشت یاد و خاطره قهرمانان در مبارزه برای استقلال آذربایجان و یادآوری این رویداد مهم ثبت شده اند.

نمایشگاه های باکو

از جمله جشنواره ها و فستیوال های بزرگ در آذربایجان و بخصوص در پایتخت این کشور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱ – فستیوال خرید ، یکی از بزرگترین فستیوال های خرید منطقه است که در بهار و پاییز هر سال در این شهر برگزار میشود و شاهد حضور برندهای مختلف در این فستیوال و تخفیفات ویژه برای خریداران است.
۲ – فستیوال موسیقی جاز ، موسیقی سنتی همیشه نزد مردم آذربایجان جایگاهی ویژه داشته و دارد، اما در سالهای اخیر گرایش جوانان آذربایجانی با پیشرفت تکنولوژی به موسیقی جاز بسیار زیاد شده و فستیوال جاز که در ماه های شلوغ سال برگزار میشود همیشه یکی علاقه مندان خود را از سراسر دنیا گردهم می آورد.
۳ – نمایشگاه خودرو آذربایجان ، یکی از منظم و مرتب ترین نمایشگاه های آذربایجان که در ماه می برگزار می‌شود، بازدید از این نمایشگاه برای عاشقان خودرو میتواند بسیار هیجان انگیز باشد.
و …

باکو و هرآنچه باید درباره سفر به پایتخت آذربایجان بدانید

باکو و فسیتوال ها و برنامه های مهم جهانی