تور باکو – جمهوری آذربایجان به لیست کشورهایی که در مسابقه  آواز یوروویژن آینده شرکت خواهند کرد، پیوست.

تلویزیون عمومی (ITV) به عنوان یکی از یکی از کانال های تلویزیونی آذربایجان، تأیید کرده است که این کشور در مسابقه یوروویژن  2020 شرکت خواهد کرد. ITV حق رسمی پخش یوروویژن را دارد. تاکنون 35 کشور مشارکت مقدماتی در این مسابقه را تأیید کرده اند.

پس از پیروزی دانکن لورنس در مسابقه تل آویو سال گذشته، مسابقه آهنگ یوروویژن 2020 در در ماه مه و در هلند برگزار می شود. روتردام به عنوان شهر میزبان برای 65مین دوره مسابقه آهنگ یوروویژن انتخاب شده است. این مسابقه شامل دو مرحله نیمه نهایی خواهد بود که در تاریخ 12 و 14 مه برگزار می شود. فینال در 16 مه برگزار می شود.

جمهوری آذربایجان پس از پیوستن کانال تلویزیونی آذربایجانی ITV به اتحادیه پخش اروپا (EBU)، پخش مسابقه آهنگ یوروویژن را از سال 2008 آغاز کرد و حق رسمی پخش این مسابقه را دریافت کرد. آذربایجان اولین شرکت در این رقابت را در سال 2008 با دوقلوی النور و سمیر انجام داد که موفق شدند با آهنگ خود با نام” روز به روز “در فینال حضور یابد.

زوج درخشان آیزل و آرش که سال بعدش نماینده آذربایجان بودند، در مسابقه ترانه مقام سوم را به دست آوردند ، در حالی که صفورا علیزادا که نماینده کشور در یوروویژن 2010 در اسلو بود ، در رتبه پنجم قرار گرفت. در چهارمین تلاش ال و نیکی با آهنگ “Running Scared” آذربایجان را برنده این مسابقه کردند و این مسابقه را در سال 2012 به سالن کریستال باکو کشاندند. ال و نیکی  اولین زوج دو جنسیتی بودند که از سال 1963 برنده این مسابقه می شوند و البته اولین برندگان از جمهوری آذربایجان.

قابل توجه است که جمهوری آذربایجان در پنج مسابقه پیاپی به بین 5 شرکت کننده برتر دست یافت – سومی در سال 2009 ، پنجم در سال 2010 ، اول در سال 2011 ، چهارم در سال 2012 و دوم در سال 2013. در سال 2018 ، آیزل ممدووا در مرحله نیمه نهایی یوروویژن 2018 درخشید، اما این قطعه نتوانست آن را به فینال برساند. امسال Chingiz Mustafayev از جمهوری آذربایجان با عملکرد خیره کننده خود همه هواداران یوروویژه را تحت تأثیر قرار داد. این خواننده در مسابقه آهنگ در جایگاه هفتم به پایان دست یافت.