تور باکو – حیدر فرزند علیرضا اوغلو علی‌اف ، سیاستمدار آذربایجانی که از اکتبر 1993 تا اکتبر 2003 به عنوان سومین رئیس جمهور جمهوری آذربایجان خدمت کرده بود. او به عنوان رئیس جمهور ملی اختیارات قانون اساسی را در اختیار داشت ، اما نفوذ وی در سیاست آذربایجان از سالها قبل آغاز شده بود. در جوانی ، او به کمیساریای امنیت خلق جمهوری آذربایجان SSR (NKGB) پیوسته بود و به سرعت به مقام سرلشکر رسید.

رژیم تأسیس شده توسط حیدر علی‌اف در جمهوری آذربایجان به عنوان دیکتاتوری ، اقتدارگرا و سرکوبگر توصیف شده است. مفسران سیاسی تأکید می كنند كه علی اف یك دولت بی مهارت را اداره می كرد، وی در انتخابات تقلب كرده و رسانه ها را خدشه دار كرده است در حالی كه دیگران تأكید می كنند كه سیاست متعادل وی ثبات را به آذربایجان وارد كرده است.

شغل در دوره اتحاد جماهیر شوروی

براساس وب سایت وی ، او در شهر نخجوان متولد شده است. پس از فارغ التحصیل شدن در مدرسه ی آموزش و پرورش نخجوان ، از سال 1939 تا 1941 علی اف با حضور در انستیتوی صنعتی آذربایجان (اکنون آکادمی نفتی آذربایجان) ، جایی بود که در رشته معماری تحصیل کرد. در سال 1949 و 1950 در مدرسه عالی وزارت امنیت ایالتی اتحاد جماهیر شوروی در لنینگراد تحصیل کرد.

در زندگینامه رسمی علی اف نیز آمده که که وی در دانشگاه ایالتی باکو تحصیل کرده و در سال 1957 با مدرک تاریخ فارغ التحصیل شد. به گفته روزنامه نگار آمریكایی پیت ارلی ، علی‌اف ابتدا در آكادمی وزارت امنیت كشور در لنینگراد حضور یافت و در سال 1944 فارغ التحصیل شد. وی همچنین در دوره های پیشرفت حرفه ای کارکنان ارشد در مدرسه عالی Dzerzhinsky KGB در مسکو در سال 1966 شرکت کرد. در سال 1948 ،  وی با زریفا علی‌اف ازدواج کرد. در 12 اکتبر 1955 ، دخترشان سویل متولد شد. در 24 دسامبر 1961 ، فرزندشان الهام یا ایلهام متولد شد. زریفا در سال 1985 بر اثر سرطان درگذشت.

حیدر علی‌اف قبل از انتصاب وی به رئیس دبیرکل شورای کمیساریای خلق نخجوان ASSR ، از سال 1941 تا 1944 در دبیرخانه بایگانی کمیساریای امور داخلی جمهوری سوسیالیستی خودمختار شوروی نخجوان خدمت کرد. علی‌اف در سال 1944 به کمیساریای خلق امنیت امنیت جمهوری آذربایجان SSR (NKGB) پیوست. وی پس از فارغ التحصیلی از دانشکده آموزش ارشد کمیته امنیت دولتی اتحاد جماهیر شوروی ، در سال 1950 به عنوان رئیس کمیته امنیت ایالتی آذربایجان SSR درآمد. در سال 1954 ، به عنوان بخشی از اصلاحات دولت ، NKGB به عنوان کمیته امنیت کشور یا KGB شناخته شد. علی‌اف به سرعت از میان صفوف KGB قیام کرد و در سال 1964 معاون KGB آذربایجان شد ، رئیس آن در سال 1967 و سرانجام به مقام سرلشکر اصلی رسید.

رهبری آذربایجان شوروی

علی اف در جلسه علنی خود که در 12 ژوئیه 1969 ، در میان یک کارزار ضد فساد اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد ، به عنوان دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست آذربایجان انتخاب شد. علی اف در زمینه مبارزه با فساد پیشرفت هایی کسب کرد: شماری از افراد به حبس محکوم شدند. و در سال 1975 ، پنج مدیر مزرعه، کارخانه و جمعی به جرم فساد شدید به اعدام محکوم شدند. در اوایل دهه 1980 ، علی اف با تلاش پیش بینی شده برای مهار یک طرح خودمختار مبتنی بر فساد ، فرزندان برخی از کارمندان حقوقی را از حضور در دانشکده حقوق جمهوری منع کرد. در سال 1977 ، وی به ایران سفر كرد: دو بار مشهد و یك بار كربلا.

در دوره رهبری وی در جمهوری آذربایجان شوروی ، تلاش های علی اف منجر به افزایش چشمگیر نرخ رشد اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در SSR جمهوری آذربایجان شد. علی اف شايد موفق ترين رهبر جمهوري اسلامي باشد ، و مشخصات جمهوري محروم را بالا برد و پيوسته آذربايجاني ها را به سمت پست هاي ارشد ارتقا داد.

در 22 نوامبر 1982 ، یوری آندروپوف علی اف را از کاندیدا به عضویت کامل در دفتر سیاسی شوروی ارتقا داد و او را به سمت معاون اول رئیس شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی ،  مسئول حمل و نقل و خدمات اجتماعی منصوب کرد. بدین ترتیب علی اف بالاترین مقام را که تاکنون توسط یک آذربایجانی در اتحاد جماهیر شوروی به دست آورده بود ، بدست آورد.

علی اف در سال 1987 در میان اتهامات فسادی که توسط میخائیل گورباچف ​​علیه وی صورت گرفت مجبور شد از این مقام استعفا دهد.  با وجود این ، گزارش سیا حاکی از آن است که ، حیدر علی اف معاون اول رئیس شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی و عضو كامل سیا كه علناً متعهد شد كه با رشوه كاری و فساد پرسنل كلیدی دولتی و اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی مبارزه كند.  در گزارش ذکر شده است كه همكارانش فهمیده اند كه قصد وی برای مقابله با فساد جدی است و تعهد وی به ضد فساد به علامت تجاری وی در اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

سقوط و طلوعی دوباره

پس از بازنشستگی اجباری خود در سال 1987 ، علی اف تا سال 1990 در مسکو ماند. وی در این مدت دچار حمله قلبی شد. علی اف با سرکوب نظامی شوروی در ژانویه 1990 در باکو ، که از سال 1988 بین آذربایجان SSR و ارمنستان درگیری در مورد قره باغ کوهستانی بوجود آمده بود ، مخالف بود.

تقریباً بلافاصله پس از این حضور عمومی در مسکو ، علی اف مسکو را به مقصد نخجوان و منطقه بومی خود ترک کرد. در اینجا ، علی اف خود را به عنوان یک ناسیونالیست معتدل دوباره معرفی کرد. وی در اکتبر 1990 به عنوان نماینده اتحاد جماهیر شوروی عالی جمهوری آذربایجان در باکو انتخاب شد. تحت فشار و انتقاد گروه های متصل به مخالفان وی ، به رهبری رئیس وقت آذربایجان شوروی، ایاز متالیبوف ، علی اف دوباره به نخجوان بازگشت ، جایی که در سال 1991 به عنوان رئیس اتحاد جماهیر شوروی بخش خودمختار نخجوان انتخاب شد. وی در همان سال استعفا داد و از حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی خارج شد.

تا دسامبر 1991 ، هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی متوقف شد و آذربایجان رسماً به یک کشور مستقل تبدیل شد ، علی رغم ریاست جمهوری متالیبوف ، علی اف به طور مستقل بر نخجوان اداره می کرد. در اوایل سال 1992 با افزایش خشونت ها در جنگ قره باغ با سقوط شوشا ، آخرین شهر با جمعیت آذربایجانی در قره باغ کوهستانی شناخته شد. این وقایع منجر به استعفای متالیبوف و متعاقب آن به قدرت رسیدن جبهه مردمی آذربایجان به رهبری ابوالفاز الچیبی شد. در طول یک سال قدرت او، علی اف بدون نظرخواهی از تعهدات دولت رسمی در باکو ، بر حاکمیت بر نخجوان ادامه می داد. تلاش وزیر امور داخلی جبهه مردمی ایسگاندار حمیدوف برای سرنگونی اجباری علیف در نخجوان توسط شبه نظامیان محلی در فرودگاه منطقه خنثی شد. در همین دوره ، علی اف به طور مستقل در مورد توافق آتش بس در نخجوان با رئیس جمهور وقت ارمنستان ، لوون تره پتروسیان ، مذاکره کرد.

حیدر علی اف در کنگره موسس خود در نخجوان که در 21 نوامبر 1992 برگزار شد به عنوان رهبر حزب آذربایجان جدید انتخاب شد.  در ماه مه – ژوئن سال 1993 ، هنگامی که در نتیجه بحران دولت ، کشور در آستانه جنگ داخلی قرار گرفت و با خطر از دست دادن استقلال روبرو شد ، مردم آذربایجان خواستار آوردن حیدر علی اف به قدرت شدند و سپس رهبران جمهوری آذربایجان موظف شدند حیدر علی اف را به طور رسمی به باکو دعوت کنند. در 24 ژوئن سال 1993 ، در میان پیشروی نیروهای شورشی تحت کنترل حسین به سمت باکو ، الچیبی از این شهر به سمت روستای مادری خود کلیکی در نخجوان گریخت. در اوایل ، در 15 ژوئن 1993 ، علی اف به عنوان رئیس مجلس شورای ملی آذربایجان انتخاب شده بود ، و پس از پرواز الچیبی نیز او اختیارات موقت ریاست جمهوری را به دست گرفت. این تاریخ (15 ژوئن) طبق تصمیم شورای ملی آذربایجان مورخ 27 ژوئن 1997 و براساس درخواست های بی شماری از شهروندان آذربایجان به روز استقلال آذربایجان معروف شد.  در اوت سال 1993 ، الیبیبی با رفراندوم سراسری از ریاست جمهوری خود عزل شد و در اکتبر 1993 ، علی اف به عنوان رئیس جمهور آذربایجان انتخاب شد. در ماه مه سال 1994 ، علی اف وارد توافق آتش بس شد که هنوز هم تا به امروز عملی است. با این حال ، با درگیری با ارمنیان قره باغ کوهستانی ، این درگیری همچنان حل نشده است.

ریاست جمهوری

در 3 اکتبر 1993 ، در نتیجه رای گیری در سراسر کشور ، حیدر علی‌اف به عنوان رئیس جمهور جمهوری آذربایجان انتخاب شد. در 11 اکتبر سال 1998 ، با پیروزی در انتخابات ، با مشارکت و حضور بالای جمعیت ،  با77 درصد آرا ، مجدداً به عنوان رئیس جمهور جمهوری آذربایجان انتخاب شد. حیدر علی اف با رضایت خود برای نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری 15 اکتبر 2003 ، از حضور در انتخابات در رابطه با مشکلات سلامتی خود امتناع کرد

مرگ و جانشین

سلامتی حیدر علی‌اف در سال 1999 ، هنگامی که وی یک عمل بزرگ بای پس قلبی در ایالات متحده در کلینیک کلیولند انجام داد ، کمی دچار مشکل شد. وی بعداً عمل جراحی پروستات و عمل جراحی فتق انجام داد. در 6 اوت علی اف برای درمان نارسایی احتقانی قلب و مشکلات کلیوی به ایالات متحده بازگشت. وی در ابتدای اکتبر 2003 از سمت ریاست جمهوری کنار رفت و پسرش الهام را به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری حزب خود منصوب کرد. در 12 دسامبر 2003 ، رئیس جمهور حیدر علی اف در کلینیک کلیولند درگذشت. وی در گورستان کوچه افتخار باکو به خاک سپرده شد.

حیدر علی‌اف ، “رهبر بزرگ” و “پدر آذربایجان نوین” القاب یکی از خوشنام ترین و وطن پرست ترین آذربایجانی های تاریخ است که شروع درگرگونی و پیشرفت آذربایجان همواره مدیون خدمات ارزنده‌ی اوست.