تور باکوهواپیمایی جمهوری آذربایجان (به زبان آذربایجانی: Azərbaycan Hava Yolları) که با نام آزال (AZAL) نیز شناخته می شود، حامل پرچم و بزرگترین شرکت هواپیمایی کشور آذربایجان است. این شرکت هواپیمایی مستقر در باکو، مجاور فرودگاه بین المللی حیدر علی اف ، به مقصدی در سراسر آسیا ، کشورهای مشترک المنافع ، اروپا و ایالات متحده آمریکا فعالیت می کند. شرکت هواپیمایی جمهوری آذربایجان عضو انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی است. این هواپیمایی در 7 آوریل 1992 به عنوان اولین شرکت هواپیمایی ملی که پس از استقلال این کشور تأسیس شد.

برای تورهای هوایی باکو نیز باکوگشت طرف قرارداد با هواپیمایی آزال می باشد.

تاریخچه هواپیمایی آزال آذربایجان

در سال 1990 ، جمهوری آذربایجان اعلام كرد كه هواپیمایی خود را تأسیس می كند و مستقل از آئروفلوت Aeroflot عمل خواهد کرد، که ارائه دهنده طولانی مدت خدمات هوایی برای جمهوری های شوروی بوده است. شرکت هواپیمایی جمهوری آذربایجان (آزال) در 17 اوت 1992 رسما تأسیس شد. اولین رئیس آن واجیف صدخلی بود.

شرکت هواپیمایی جمهوری آذربایجان با نام آذربایجان هاوا یولاری نیز به زودی بالهای خود را در جهان خارج از اتحاد جماهیر شوروی گسترش داد که دامنه انحصاری آئروفلوت بود. یک مسیر برنامه ریزی شده باکو – استانبول در ژانویه 1991 با همکاری شرکت هواپیمایی ترکیه انجام شد و کارخانه باری Aviasharg با همکاری امارات متحده عربی ایجاد شد. آزال ناوگان عظیمی از آئروفلوت به ارث برد ، از جمله بیش از 20 فروند هواپیمای Tupolev ساخت شوروی ، برخی از هواپیماهای مسافربری منطقه ای ، 90 فروند هواپیمای سبک و 50 فروند بالگرد. به زودی اجاره یک جفت بوئینگ 727s که زمانی متعلق به PanAm بود و در سال 1968 ساخته شد در دستور کار قرار گرفت.

در نوامبر 1994 ، آزال مسیری را به مقصد دبی شروع کرد که به همراه استانبول منبع اصلی کالاهای غربی بود. به زودی نیز به تهران ، تل آویو ، سن پترزبورگ ، لندن و چین پرواز می كرد. سرویس به چندین مقصد منطقه ای در اواسط سال 1998 به دلیل حاشیه ها و نیاز به تعمیر سه فروند هواپیمای Yak-40 متوقف شد. به استثنای چند شهر بزرگ ، خدمات به کشورهای همسایه CIS در ژانویه سال 1999 به دلیل بدهی متوقف شد. این مسیرها نیز به طور کلی سودآور نبودند ، و از قطارها با رقابت جدید روبرو بودند. براساس آژانس خبری ترند، پروازهای داخلی تنها حدود 16 درصد از ترافیک آزال در سال 1998 را به خود اختصاص داده است.

اختلاف مرزی جمهوری آذربایجان با ارمنستان در مورد قره باغ، اختصاص منابع برای خرید دو فروند بوئینگ 757 جدید از  ایالات متحده را به تأخیر انداخت.  هواپیمای 757 اولین بار در پاییز سال 2000 تحویل داده شدند. هواپیماها راحتی و کارایی بی سابقه ای را در مسیرهای بین المللی با مسافت طولانی ارائه دادند. آنها همچنین به طرح یک تصویر مدرن از آذربایجان به جهان کمک کردند. دومین بوئینگ 757 که تحویل داده می شود در دسامبر به دلیل زلزله اخیر در جمهوری آذربایجان با تجهیزات پزشکی همراه شد. در ژانویه سال 2001 ، آزال از یك هواپیماها برای شروع كار مسیری پاریس – باكو با همکاری Air France استفاده كرد.

جمهوری آذربایجان ، یک کشور عمدتا مسلمان ، پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر به ایالات متحده ، کاهش ترافیک هوایی را تجربه کرد. با این وجود ، آزال توانست تا سال 2001 سودآور بماند ، و حتی در جهت پرداخت بدهی خود پیشرفت کند. این شرکت هواپیمایی پس از بازنشستگی مدل های قدیمی خود در شوروی ، به زودی در حال خرید هواپیماهای جدید دیگری بود. آزال اولین هلیکوپترهای ساخته شده غربی خود را در اکتبر 2002 سفارش داد ، شش فروند با 52 میلیون یورو از Eurocopter خریداری کرد. آزال از هلیکوپترها برای حمل پرسنل و تجهیزات مورد استفاده در تجهیزات نفتی در دریای خزر استفاده کرد.

در ژوئیه 2004 ، دو فروند هواپیمای آزال توسط ترکیه به دلیل بدهی 12 ساله ای که وزارت کشاورزی جمهوری آذربایجان به یک شرکت ترکی بدهکار بود ، توقیف شد. در همان ماه ، آزال به شرکت اوکراینی، تعدادی آنتونوف An-140 سفارش داد تا ناوگان منطقه ای خود را دوباره پر کنند ، و برای چهار هواپیما حدود 36 میلیون دلار پرداخت کردند.

در 23 و 24 دسامبر 2014 ، شرکت هواپیمایی جمهوری آذربایجان 2 فروند بوئینینگ 787 دریلینر را که سفارش داده بود تحویل گرفت. این شرکت هواپیمایی همچنین سرویس اقتصادی و پریمیوم خود را به همراه معرفی 787 به بازار عرضه کرد.

هواپیمایی بوتا ایرویز
هواپیمایی بوتا ایرویز

هواپیمایی بوتا ایرویز آذربایجان

بوتا ایرویز یک شرکت هواپیمایی کم هزینه مستقر در باکو است که پایگاه اصلی عملیاتی آن در فرودگاه بین المللی حیدر علی اف است. این شرکت تابعه کامل شرکت هواپیمایی جمهوری آذربایجان یا آزال است.

در دسامبر سال 2016 اعلام شد که شرکت آزال، هواپیمایی داخلی کم هزینه خود را با نام آزال جت راه‌اندازی خواهد کرد. پس از یک سال کار ، تصمیم بر این شد که آزال جت با هواپیمایی جدید به نام بوتا ایرویز جایگزین شود که این ناوگان دو هواپیمای Embraer را در محل کار خود داشته باشد که توسط کارمندان خود و با یک سیاست تعرفه مستقل اداره می شود.

در 16 ژانویه 2018 ، بوتا ایرویز با خدمات یک بار پرواز در هفته به صوفیا، اولین خدمات خود را به مقصد در داخل اتحادیه اروپا آغاز کرد. بعداً در همان ماه دسامبر ، بوتا ایرویز از هشتمین جت خود Embraer 190 استقبال کرد.

در سال 2019 ، بوتا ایرویز، باتومی، اوفا و اودسا را ​​به 18 مقصد برای هواپیمایی اش اضافه کرد. از ژانویه سال 2019 ، بوتا ایرویز به 7 کشور جهان و به 18 مقصد پرواز می کند.