تحصیل در آذربایجان ، تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در باکو

تحصیل در آذربایجان

بازدید کننده گرامی
این خدمت توسط باکوگشت صورت نمیپذیرد ، لطفا سوال نفرمایید

تحصیل در آذربایجان : کشور آذربایجان همانند سایر کشورهای پیشرفته و مدرن جهان در رشته و پایه های مختلف دارای دانشگاه و دانشکده های مختلف و متفاوتی است از این جهت برای کسانی که علاقه مند برای ادامه تحصیل در انواع مقاطع تحصیلی هستند میتواند کشور بسیار مناسبی باشد. کشور آذربایجان در مقاطع فنی ومهندسی و هم در مقاطع دکتری حرفه ای از افراد خارجی دانشجو می‌پذیرد و به همین دلیل با استقبال ایرانیان مواجه شده ایم. کشور آذربایجان به دلیل جداشدن از کشور روسیه، از بسیاری از فنون و مهارت های آن تاثیر پذیرفته و به دلیل هزینه های پایین و مناسب تحصیل، اقامت و زندگی وجود فرصت های شغلی خوب ، مورد نظر اکثریت متقاظیان است. آذربایجان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و هم جواری با کشورهای متعدد به دانشجویان این موقعیت داده میشود تا پس از تحصیل ، برای زندگی و کار به آنجا مهاجرت کنند. کشور آذربایجان از نظر علمی پیشرفت های چشم گیری کرده و دارای دانشگاه هایی متعدد در سطح جهانی است. سیستم آموزشی آذربایجان کم و بیش به سیستم آموزشی ایران شباهت دارد و شامل نهاد های دولتی (سراسری) و غیر دولتی (آزاد) می‌شود.

 

اگر قصد تحصیل در آذربایجان را دارید با ما همراه باشید

تحصیل در آذربایجان ، تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در باکو

 

چرا تحصیل در آذربایجان

همسایه بودن کشور آذربایجان با ایران که در قسمت شمال غرب ایران واقع شده وبه دلیل مرز زمینی که با ایران دارد  رفت و آمد را سهل و آسان و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه میکند، به گونه ای که از شهر باکو با طی مسافت ۲۱۰ کیلومتری که حدود ۳ ساعت با خودرو سواری است میتوان به مرز بیله سوار رسید. نزدیکی آداب و رسوم زیاد آذربایجان با ایران ، شیوه زندگی و خورد و خوراک ( حلال و غذاهای کاملا یکسان) که هردانشجویی به راحتی میتواند خود را با آن وقف دهد. مختار بودن دانشجو با توجه به توانایی و رغبت خود جهت انتخاب نوع زبان تحصیلی در دانشگاه یه در سه زبان آذری، روسی وانگلیسی تدریس میشود، پایین بودن هزینه زندگی در باکو درمقایسه با کشورهای هم سطح خود و اروپایی، پایین بودن هزینه تحصیل درکشور آذربایجان بنا شدن اکثریت دانشگاه ها وآکادمی ها در شهر ساحلی زیبایی باکو که با زیبایی های وصف ناپذیر و داشتن آب هوایی سالم که همه ساله تعداد زیادی گردشگر نیز به خود جذب میکند. امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویانی که علاقه‌مندن در کنار درس به کار مشغول باشند. از مزایای دانشگاه های آذربایجان این است که مدرک پیش دانشگاهی الزامی نیست، اما هر دانشجویی بایستی یک دوره حاضرلیق به مدت ۹ ماه متوالی در دانشگاه جهت آشنایی به زبان تحصیلی خود بگذراند. کشور آذربایجان طی نیم دهه اخیر پیشرفت چشم گیری در زمینه علمی کرده از این رو مورد استقبال چند برابری دانشجویان قرار گرفته است، به طوری که در حال حاضر در دانشگاه های آذربایجان از بیش از ۲۰ کشور جهان دانشجو دارد. درسال های اخیر طی انقلابی که در شیوه تدریس و ارزیابی در دانشگاه علوم پزشکی (طب) باکو صورت گرفته مورد توجه کشورهای مختلف قرار گرفته که ایران نیز یکی از آنهاست.

 

تحصیل در آذربایجان ، تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در باکو

 

دانشگاه های معتبر آذربایجان

در آذربایجان همانطور که در ابتدا اشاره کردیم دانشگاه های دولتی و غیر دولتی معتددی وجود دارد که در زمینه های مختلف در حال تعلیم و آموزش به زبان های مختلف و در مقاطع مختلف تحصیلی هستند از جمله معروف ترین و بهترین دانشگاه های آذربایجان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- دانشگاه دولتی باکو
۲- آکادمی ملی آذربایجان
۳- دانشگاه نقاشی و مجسمه سازی
۴- دانشگاه معماری و ساختمان آذربایجان
۵- دانشگاه پلی تکنیک آذربایجان
۶- دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان(طب)
۷- دانشگاه زبان خارجه آذربایجان
۸- دانشگاه بازرگانی باکو
۹- آکادمی دولتی نفت آذربایجان
۱۰- دانشگاه دولتی اقتصاد
۱۱- دانشگاه قفقاز
۱۲- دانشگاه خزر
۱۳- دانشگاه دولتی نخجوان
۱۴- دانشگاه دولتی لنکران

 

تحصیل در آذربایجان ، تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در باکو

 

تحصیل در دانشگاه طب آذربایجان

قدمت تاریخ پزشکی در آذربایجان به چندین قرن پیش برمیگردد به طوری که از دروان باستان مردم آذربایجان بیماری های خود را از مواد طبیعی مانند میوه و سبزی جات و گیاهان دارویی (به نوعی طب سنتی حال حاظر) درمان می‌کردند. بعد از گذشت سال ها نه تنها با انواع گیاهان دارویی آشنا شده، بلکه گامهای بالاتری قدم برداشته و با انواع جراحی و درمان انواع بیماری و شکسته بندی نیز آشنایی پیدا کردند. دانشگاه طب در رشته های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی که جز رشته های محبوب در بین ایرانیان است مشغول به فعالییت است. دانشگاه طب آذربایجان در طی سال های اخیر گام‌های بزرگی در جهت آموزش و رفاه حال دانشجویان خارجی برداشته است و امکانات رفاهی دانشگاه را به سطح قابل قبول رسانده به طوری که تمامی دانشجویان از آن رضایت دارند. این دانشگاه یکی از برترین موسسات آموزش پزشکی در آذربایجان می‌باشد. دانشگاه طب آذربایجان در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده است که دارای رتبه بالایی در سطح بین المللی می‌باشد، این دانشگاه به علت روابط خوب کشورش با سایر کشورها، با سایر دانشگاه های علوم پزشکی در سطح جهانی ارتباط مستقیمی دارد. دانشکده های دانشگاه طب شامل دانشکده های زیر می‌باشد که عبارت اند از: دانشکده اطفال، دانشکده پزشکی عمومی، دانشکده طب نظامی، دانشکده نظامی، دانشکده داروسازی، دانشکده دندان پزشکی، دانشکده زیست شناسی در حال حاضر تعداد زیادی دانشجو از کشورهای ترکیه، ایران، عراق، لبنان، آمریکای لاتین، سودان، آفریقا و… در حال تحصیل هستند. نداشتن آزمون ورودی دانشگاه طب جهت ثبت نام که یک مزیت بزرگ به شمار میرود و دانشجویان بدون هیچ گونه دغدغه و استرس از آزمون ورودی میتوانند به ادامه تحصیل بپردازند. افرادی که دارای شرایط لازم برای ثبت نام هستند می‌توانند وارد پرسه ثبت نام شوند و در دوره حاظرلیق( آماده سازی )  نام نویسی کنند.


تحصیل در رشته پزشکی

رشته پزشکی جز برترین رشته حتی میتوان گفت جز اولین رشته ها در اقصی نقاط جهان است.
این رشته از تمام جنبه ها مثل حساسیت شغلی، جایگاه اجتماعی، درآمد، سختی دروس که یکی از پر حجم ترین و در واقع سخت ترین دروس است و افراد بسیار کمی تا کنون توانسته اند تسلط کامل بر آن داشته باشند.
تحصیل در دوره های پزشکی در حدود ۷ سال متمادی به طول می انجامد که شامل دوره کالج و یک سال کارورزی در باکو و یا در کشور ایالت متحده آمریکا می شود. دانشجویانی که موفق به گذراندن دوره کارورزی در ایالت متحده امریکا می‌شوند این شانس را دارند که پس از اتمام دوره کارورزی اقامت این کشور (آمریکا) را به دست آورند. در رشته پزشکی پس از گذراندن علوم پایه در صورت قبولی در آزمون جامع آن وارد مراحل بعدی در بیمارستان میشوید، که دانشگاه طب دارای دو بیمارستان کاملا مجهز به انواع دستگاه های پزشکی است و از این نظر امتیاز ویژه ای دارد. تحصیل در آذربایجان

تحصیل در رشته دندان پزشکی

دندان پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را در پی دارد و با یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. دانشجویان این رشته باید از دست هایی ماهر و توانمند برخوردار بوده چون بسیاری از کار های دندان پزشکی از کشیدن و تراش داندان تا بازسازی آن نیاز به دست هایی توانا دارد که بتوان کار ظریف دندان پزشکی را به بهترین شکل ممکن انجام داد. مدت تحصیل این رشته ۶ سال به صورت تمام وقت است.

تحصلات دندان پزشکی در کشور آذربایجان با کیفیت بسیار بالایی صورت میگیرد. دانشجویان این رشته بعد از اتمام درس میتوانند به صورت خصوصی و یا در بیمارستان ها و ارگان‌های دولت در آذربایجان و یا هر کشوری مشغول کار شوند. تحصیل در آذربایجان

دوره کالج (حاضرلیق)

افراد پس از گذراندن چندین مرحله بعد از پذیرفته شدن ملزم به گذراندن یک دوره ۹ ماهه کالج می‌شوند که طی این طوره (وابسته به نوع زبان انتخابی، روسی، انگلیسی، آذری) دوره زبانی گذاشته می شود در کنار این دوره زبانی طی ۵ ماهه دوم تحصیل دروس شیمی، زیست، فیزیک نیز همراه میشود که طی این ۹ ماه تحصیلی آزمون و ارزیابی های مداوم جهت آماده سازی برای آزمون نهایی صورت میگیرد. در اوآخر ماه نهم بعد از اتمام دوره کالج دانشجو ملزم به گرفتن نمره قبولی در دو آزمون که یکی به صورت کتبی و دیگری که به صورت شفاهی است امتحان کتبی به صورت تستی و الکترنیکی بوده و دانشجو پشت رایانه قرار گرفته و ملزم به پاسخ می‌شود و بعد از اتمام آزمون دانشجو نمره خود را مشاهده می‌کند و اگر بتواند نمره قابل قبول را به دست بیاورد به مرحله شفاهی آزمون راه پیدا می کند و در صورت قبولی در این آزمون نیز دوره کالج را با موفقیت به اتمام رسانده ومی تواند وارد کورس (( رشته مورد نظر)) تحصیلی شود. تحصیل در آذربایجان

 

تحصیل در آذربایجان ، تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی در باکو

هزینه های زندگی در آذربایجان

دانشگاه طب آذربایجان برای افراد که اهل آذربایجان هستند و در این کشور زندگی می کنند همانند ایران آزمون ورودی برگزار می‌کند که قبولی در آن اگر به دشواری ایران نباشد کمتر از آن نیست، کسانی که در آزمون ورودی پذیرفته شوند و نمراتشان به حد نصاب برسد با توجه به نمره کسب کرده اقدام به پرداخت شهریه می‌کنند (کسب نمره بالا مساوی پرداخت شهریه کمتر) ولی در مورد دانشجویان خارجی این عمل انجام نمی‌گیرد و آزمون ورودی گرفته نمی‌شود و از تمام افراد شهریه ثابتی گرفته می‌شود. شهریه دانشگاه طب آذربایجان نسبت به امکاناتی که به دانشجویان می‌دهد در مقایسه با کشور های دیگر پایین است، حتی این شهریه در مقایسه با شهریه دانشگاه های پردیس و آزاد داخل کشور که امکانات رفاهی کمی در مقایسه با دانشگاه طب دارد شهریه کمی دارد. شهریه دانشگاه طب در سال ۲۰۱۷-۱۸ از مانات به دلار تغییر یافت و برای هر سه رشته شهریه یکسانی دریافت می‌کنند که به صورت سالیانه دریافت می‌شود و دانشجو در بدو ورود ملزم به پرداخت شهریه می باشد. شهریه دوره کالج ۳۰۰۰ دلار بوده (برای یک سال) و شهریه کورس ها ۴۰۰۰ دلار (برای یک سال) می باشد. زمان ثبت نام هر ساله تابستان آن سال صورت می‌گیرد. توجه!!! در بهمن ماه هیچگونه ثبت نامی انجام نمی‌شود.


هزینه خوابگاه

هر دانشگاهی چه در داخل یا خارج کشور برای کسانی که در شهری که دانشگاه بنا شده و در آن شهر زندگی نمی‌کنند در قبال دریافت هزینه کمی اقدام به دادن خوابگاه می‌کند دانشگاه طب آذربایجان نیز از این قاعده مستثنی نیست و دانشگاه در قبال دریافت هزینه سالانه ۱۰۰۰ مانات اقدام پذیرش دانشجو در خوابگاه می‌کند (هر اتاق ۳۰ متری برای ۳ نفر) از مزایای خوابگاه دانشگاه طب نزدیکی آن به دانشگاه است. (حدودا ۱۰۰ متر) فراهم آوردن مکانی جهت رفاه و آسایش دانشجویان کاری است دشوار که دانشگاه طب به خوبی این کار را انجام داده و اعلام رضایت دانشجویان مهر تایید بر این سخن است. دانشگاه طب چند ساختمان برای خوابگاه بنا کرده که هر ساختمان ۸ الی ۱۰ طبقه دارد که دارای آسانسور بوده و هر ساختمان تعداد کثیری اتاق دارد نا گفته نماند افراد می‌توانند با پرداخت هزینه سایر نفرات داخل هر اتاق، اتاق را یک نفری در اختیار داشته باشد. در هر اتاق ۳ عدد تخت راحت، سه عدد کمد دیواری، دستشویی و ۲ عدد کمد ایستاده لباس و میز مطالعه و صندلی دارد، کف اتاق به صورت پارکت بوده و سیستم گرمایشی آن به صورت رادیاتور است. تحصیل در آذربایجان

هزینه اجاره آپارتمان

دانشجویانی که مایل به اجاره خانه هستند و میلی به گرفتن خوابگاه و استفاده از امکانات آن ندارند می‌توانند نزدیک دانشگاه (جهت سهولت رفت و آمد) اقدام به اجاره خانه کنند. هزینه اجاره خانه با توجه به سال ساخت ساختمان (عمر ساختمان) و مساحت و امکاناتش متغییر است به طور مثال اجاره خانه تک خوابه با تمام وسایل (مبله) از ۳۵۰ مانات شروع می‌شود و بسته به نوع امکانات ساختمان افزایش می یابد. البته می‌توان گفت یک آپارتمان مبله بسیار شیک با امکانات فول و کامل دو خوابه با وسایل نو را میتوان ماهی ۸۰۰ منات به صورت چند نفری نیز اجاره کرد. تحصیل در آذربایجان

 

واحد پول جمهوری آذربایجان و تبدیل نرخ ارز

اسکناس ها و سکه های آذربایجان
اسکناس ها و سکه های آذربایجان

واحد پول جمهوری آذربایجان منات است، و پول رایج آن بدین صورت شمارش میشود. هر منات در بازار ایران و خرید و فروش های ارز ۳۲۰۰ تومان قیمت دارد و میتوانید آن را میتوانید از باجه های مرزی و همینطور شعبه بانک ملی فرودگاه بین المللی امام خمینی تهیه کنید، یا اینکه میتوانید دلار تهیه کنید و در آذربایجان آنرا تبدیل کنید، همچنین اگر دارای مسترکارت یا ویزا کارت رایج در دنیا هستید میتوانید از طریق عابربانک های موجود در شهر پول دریافت کنید. برای شمارش اسکناس ها از منات و شمارش سکه های رایج از قپیک استفاده میشود، هر ۱۰۰ قپیک معادل یک منات است. در ادامه به معرفی اسکناس ها و سکه ها میپردازیم. تحصیل در آذربایجان

اسکناس ها: یک منات {آبی خاکستری}، ۵ منات {نارنجی}، ۱۰ منات {آبی}، ۲۰ منات {سبز}، ۵۰ منات {زرد}، ۱۰۰ منات {بنفش کم‌رنگ} سکه ها: کم ارزش ترین سکه ۱ قپیک و بیشتر آن که سکه‌ی دولایه است ۵۰ قپیک است

بانک ملی ایران شعبه باکو

بانک ملی ایران شعبه باکو آماده ارائه کلیه خدمات بانکی از قبیل صدور، قبول و ابلاغ و معامله انواع اعتبارات اسنادی، صدور انواع ضمانتنامه بانکی و قبول و یا صدور ضمانتنامه متقابل، انجام حواله‌های اشخاص، انجام حواله‌های دانشجویی، اعطای وام و تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی، افتتاح حساب برای اشخاص حقوقی (مقیم و غیرمقیم و به ارز محلی و خارجی) و سایر خدمات بانکی می‌باشد.

 

سایر هزینه های زندگی در آذربایجان

اگر از دانشجویانی که در آذربایجان مشغول تحصیل هستند در مورد دلیل انتخاب آذربایجان جهت ادامه تحصیل بپرسند بلااستثنا در جواب خودشان در اولین مورد به هزینه کم زندگی اشاره خواهند کرد. هزینه زندگی و تحصیل امری است مهم برای دانشجویان، و به همین دلیل جهت کمک و آشنایی افراد با اقلام اولیه و مورد نیاز جهت زندگی در آذربایجان تصمیم به اعلام قیمت های اقلام کرده ایم که افراد با آگاهی کامل جزییات تصمیم گیری کنند.

هزینه خورد و خوراک در رستوان و فست فود های نزدیک دانشگاه:

۱- قیمت یک عدد دونر مرغ : ۲ مانات
۲- قیمت یک عدد دونر گوشت: ۲ مانات
۳- قیمت یک پرس برنج با مرغ: ۳ مانات
۴- قیمت یک کاسه سوپ: ۱ مانات
۵- قیمت یک عدد پیتزا بزرگ : ۶ مانات
۶- قیمت انواع نوشیدنی در فست فود ها: کوکاکولا نیم لیتری ۸۰ گپیک
۷- یک لیوان دوغ ۵۰ گپیک

هزینه کافی شاپ های نزدیک دانشگاه:

۱- قیمت یک قوری چای: ۲ مانات
۲- قیمت یک فنجان قهوه: ۱ مانات
۳- قیمت یک فنجان کاپچینو: ۱ مانات
۴- قیمت یک بطری آب معدنی نیم لیتری: ۶۰ گپیک

قیمت اقلام در سوپر مارکت:

۱- قیمت یک کیلو گوشت گاو: ۱۱ مانات
۲- قیمت یک کیلو گوشت سینه مرغ:  ۵ مانات
۳- قیمت یگ بسته سیگار وینیستون: ۳ مانات
۴- قیمت نیم کیلو پنیر پاستوریزه به طور میانگین: ۳ مانات
۵- قیمت یک بسته نان لواش:۴۰ گپیک
۶- قیمت یک عدد بربری: ۴۰ گپیک
۷- قیمت یک عدد نوشابه کوکاکولا یک لیتری:۹۰ گپیک
۸- نوشابه ٢ لیتری کولا ۱/۵ مانات
۹- نیم لیتری کولا: ۶۰ گپیک
۱۰- قیمت نوشابه انرژی زا:  ۱ مانات
۱۱- قیمت پنیر باز کیلویی: ۵ مانات
۱۲- یک کیلو برنج: ۳ مانات

قیمت میوه و سبزیجات:

۱- قیمت یک کیلو پرتغال ۲ مانات
۲- قیمت یک کیلو سیب فرانسه: ۲ مانات
۳- قیمت یک کیلو خرمالو: ۱ مانات
۴- قیمت یک کیلو گلابی: ۳ مانات
۵- قیمت یک کیلو سیب قرمز درجه یک: ۲ مانات
۶- قیمت یک کیلو کیوی:۳ مانات
۷- قیمت یک کیلو هویچ: ۱ مانات
۸- قیمت یک کیلو سیب زمینی: ۸۰ گپیک
۹- قیمت یک کیلو سیر: ۷ مانات
۱۰- قیمت یک بسته سبزی ۲۰ گپیک
۱۱- قیمت یک کیلو پیاز قرمز: ۱ مانات
۱۲- قیمت یک کیلو پیاز سفید: ۶۰ گپیک

هزینه پوشاک:

۱- قیمت یک ست لباس ورزشی: ۵۰ مانات
۲- قیمت یک عدد شلوار لی ال سی: ۳۰ مانات الی ۴۰ مانات
۳- قیمت یک جفت کفش پوتین ۳۰ الی ۵۰ مانات
۴- قیمت یک عدد تیشرت: ۲۰ مانات الی ۳۰ مانات
۵- قیمت یک جفت کفش تابستانه: ۲۰ مانات

هزینه باشگاه و تفریحات:

۱- هزینه باشگاه بدن سازی ماهیانه: ۵۰ مانات
۲- قیمت بلیط سینما سه بعدی: ۵ مانات
۳- قیمت بلیط فوتبال: ۵ مانات
۴- هزینه بازی یک ساعته بیلیارد : ۵ مانات

هزینه حمل و نقل

خوشبختانه به دلیل گستردگی سیستم حمل و نقلی عمومی در شهر باکو دانشجویان میتوانند به راحتی امورات زندگی خود را با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بگذرانند و به مقاصد خود در هر جایی شهر در اندک زمانی با صرف هزینه بسیار کم برسند. اتوبوس های شهری و مترو به صورت کارتی هستند.
۱- قیمت کارت اتوبوس و مترو: ۲ مانات
۲- هزینه هر بار سوار شدن به اتوبوس:۲۰ گپیک
۳- هزینه هربار سوار شدن به مترو: ۲۰ گپیک
۴- هزینه سوار شدن به تاکسی تا یک کیلومتر:۱ مانات
۵- هزینه ایستادن تاکسی تا نیم ساعت: ۳ مانات

 

شرکت باکوگشت ضمن دارا بودن مجوز حقوقی و مشاوره می‌تواند در زمینه ثبت نام شما برای تحصیل در سال تحصیل پیش رو که در مدت زمان محدودی در مرداد ماه می‌باشد کلیه امور ثبت نامی شما را به عهده گرفته و در صورت نیاز به مشاوره بیشتر همراهتان خواهیم بود.